İNTİHAL POLİTİKASI

Kıbrıs Türk Psikiyatri ve Psikoloji Dergisi Yayın Kurulu, gönderilen tüm makalelerin intihal durumunu online olarak yayınlamadan önce kontrol edecektir. İntihal, yayın sürecinin herhangi bir aşamasında, hakemler veya editörler tarafından görülmesi halinde, meydana gelen intihal yüzdesine göre reddedilebilir ve yazara bilgi verilir.

İntihal, bir yazarın “dilinin, düşüncelerinin, fikirlerinin veya ifadelerinin”, başka bir yazar tarafından kendi orijinal eseri şeklinde “haksız olarak ele geçirilmesi” ve “çalınarak yayınlanması” anlamına gelmektedir. İntihal, akademik sahtekarlık ve yayın etiği ihlali olarak kabul edilir. Cezalar, ilişkiyi askıya alma ve hatta uzaklaştırma gibi yaptırımlara tabidir.

Kıbrıs Türk Psikiyatri ve Psikoloji Dergisi, herhangi bir şekilde intihal ve mükerrer başvuruları teşvik etmez. Bu nedenle, yazarlarımızın makale içeriğini yayınlanmak üzere Dergimize göndermeden önce kapsamlı bir şekilde kontrol etmelerini şiddetle tavsiye ederiz. Yazarlarımızdan, tamamen güvenilir olmasalar da, göndermeden önce intihali kontrol etmek için bir ön adım olarak bir “İntihal Kontrol yazılımını” kullanmalarını rica ediyoruz.

Kıbrıs Türk Psikiyatri ve Psikoloji Dergisi yayın etiğine göre, makalelere atıfların doğru ve eksiksiz verilmesi zorunludur. Yazarlar tamamen orijinal eserler yazdıklarından ve yazarlar başkalarının eserlerini ve / veya sözlerini kullanmışlarsa, bunun uygun şekilde alıntılandığından veya alıntı yapıldığından emin olmalıdırlar. Bu denetim, önce değerlendirme sırasında hakemlerce, sonra benzerlik-intihal (iThenticate) programı sonucuna göre editörlerce yapılır. Tüm çalışmalar intihal raporu intihal.net üzerinden de kontrol edilmektedir.