DEPOZİT POLİTİKASI

Kıbrıs Türk Psikiyatri ve Psikoloji Dergisi, Bilgiye Açık Erişimin stratejik önemini kabul etmekte ve bilimsel faaliyetlerin sonuçlarını olabildiğince geniş bir şekilde yaymaya kararlıdır.

Bilgiye açık erişim, herhangi bir kullanıcının herhangi bir mali veya teknik engel olmaksızın herhangi bir yasal amaç için okumasına, kopyalamasına, yazdırmasına, dağıtmasına, kullanmasına izin veren bilimsel makalelerin ücretsiz, anında, çevrimiçi erişilebilirliğidir.

Bilimsel araştırma sonuçlarının elektronik olarak yayınlanması, fikirlerin ve bilgilerin bilim camiası ve halkla özgürce paylaşılmasını sağlar. Erişim engellerinin kaldırılması, bilimsel iletişimi daha etkili hale getirecek ve araştırmanın görünürlüğünü ve etkisini artıracaktır.

Kıbrıs Türk Psikiyatri ve Psikoloji Dergisi, Araştırmacılar tarafından üretilen dijital bilimsel çalışmaların uzun vadeli yönetiminin ve korunmasının sağlanması gerektiğine inanmaktadır. Ayrıca araştırmacılar tarafından üretilen bilimsel çalışmalara mümkün olan en geniş erişimi sağlamayı amaçlamaktadır.

Strateji:
1.Kıbrıs Türk Ruh Sağlığı Enstitüsü tarafından yayınlanan Kıbrıs Türk Psikiyatri ve Psikoloji Dergisi yayınlarına tamamlayıcı modeller aracılığıyla Açık Erişimi uygulamak:

  • Kıbrıs Türk Psikiyatri ve Psikoloji Dergisi’nin Kıbrıs Ruh Sağlığı Enstitüsü Kurumsal Arşivi’nde yayınladığı sayılardaki verilerin arşivlenmesi;
  • Kıbrıs Türk Psikiyatri ve Psikoloji Dergisi tarafından yayınlanan verilerin üniversitelerde ve diğer kütüphanelerde arşivlenmesi;
  • Kıbrıs Türk Psikiyatri ve Psikoloji Dergisi’nin SHERPA / RoMEO veri tabanında politika arşivlemesi;
  • Kıbrıs Türk Psikiyatri ve Psikoloji Dergisi’nin DOAJ International Directory (Open Access Journals) kayıt.

2.Kıbrıs Türk Ruh Sağlığı Enstitüsü’nün Bilgiye Açık Erişime İlişkin Kurumsal Politikasının, bir kurumsal yetkilendirme biçiminde, kamu tarafından finanse edilen bilimsel araştırma sonuçlarına Açık Erişime izin verecek olan Zorunlu Arşivleme Politikaları Kaydı’na (ROARMAP) kaydı.

3.Kıbrıs Türk Ruh Sağlığı Enstitüsü Kurumsal Deposunun Açık Erişim Deposu Kayıt Defterine (ROAR) kaydı.